Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!                                                                                                                       Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!                                                                                                        Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!                                                                                            Zapraszamy na nasz profil na Facebooku!

Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Gminna Biblioteka
Publiczna w Murowie
Dziś jest: wtorek, 19-11-2019, Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła

Aktualności 2019

 • Słowniki, atlasy, leksykony - czy to trudne?

  (St.B.) kl.II 2019.jpeg Mieli okazję przekonać się o tym uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej ze Starych Budkowic. Dzieci zapoznały się z budową i zawartością książek popularnonaukowych, ich różnorodną tematyką pomocną w pogłębianiu  wiedzy i przydatną w dalszej edukacji. Następnie uczniowie przystąpili do praktycznej części naszego spotkania. Posługując się doskonałą znajomością alfabetu sprawdzali w słownikach prawidłową pisownię wyrazów oraz przeglądali atlasy odnajdując wiadomości o  miastach naszego województwa.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 15-11-2019 13:05
 • Wojciech Chmielarz już w listopadzie w naszej bibliotece!!!

  Zapraszamy na spotkanie z wielokrotnie nagradzanym, znanym i cenionym pisarzem Wojciechem Chmielarzem! Na ekrany właśnie wszedł film na podstawie Jego książki "Żmijowisko" ( Canal +)
  Zapraszamy do biblioteki w Murowie 21.11.19 o godz. 16.30

   

  Poniżej garść informacji o pisarzu z portalu "Lubimy czytać":

   

  Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015 – za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019 – „Żmijowisko”), sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: "Podpalacz" (2012), "Farma lalek" (2013), "Przejęcie" (2014), "Osiedle marzeń" (2016), "Cienie" (2018) i cyklu gliwickiego: "Wampir" (2015) i "Zombie" (2017), postapokaliptycznej powieści "Królowa głodu" (2014) oraz thrillerów psychologicznych - "Żmijowisko" (2018 – bestseller Lubimyczytać.pl, nagroda Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego) oraz „Rana” (2019).

  Na podstawie powieści „Żmijowisko” powstał serial dla Canal + (scenariusz: Dana Łukasińska, Wojciech Chmielarz, reżyseria: Łukasz Palkowski).
  (https://lubimyczytac.pl/autor/75284/wojciech-chmielarz)

  Wojciech Chmielarz.jpeg

  (fot. Wojciech Rudzki/Wydawnictwo Marginesy)

  zobacz więcej
  Data publikacji: 04-11-2019 15:44
 • Przedszkolaki w bibliotece

  przedszkolaki.jpeg 17 października przedszkolaki z Zagwiździa odwiedziły naszą bibliotekę w Zagwiździu. Rozmawialiśmy o zwierzętach i opiece nad nimi. Dzieci wysłuchały bajki "Księżniczka Julka i jej kucyk", rozwiązywały zagadki o zwierzętach oraz wspólnie wykonały pracę plastyczną.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 18-10-2019 11:50
 • Poszukujemy najlepszego czytelnika!

  Wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu poszukujemy najaktywniejszego czytelnika/ czytelniczki.
  Zapraszamy do udziału w konkursie. Szczegóły na plakacie i w naszych bibliotekach.Poszukujemy najlepszego czytelnika!.jpeg

  zobacz więcej
  Data publikacji: 08-10-2019 15:01
 • Noc Bibliotek

  numer 1.jpeg Noc Bibliotek- wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. (źródło: https://nocbibliotek.org/o-akcji) W bibliotece w Murowie i w Zagwiździu z tej okazji przygotowaliśmy spotkanie ze Studiem Teatralnym „Sztuka”, które przedstawiło spektakl dla dzieci pt. „Lampa Alladyna”. Były też zagadki, zajęcia plastyczne oraz drobne upominki związane z akcją i nie lada atrakcja- projekcja filmu pt. „Ptyś i Bill” .

  zobacz więcej
  Data publikacji: 07-10-2019 13:47
 • Królowe w bibliotece

  numer 1.jpeg 2.10 gościliśmy w Murowie wyjątkową pisarkę- panią Ewę Kassalę. Przyjechała do nas na spotkanie  w ramach projektu ZACZYTANE OPOLSKIE.

  Ewa Kassala, właściwie Dorota Stasikowska-Woźniak– polska pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje i sesje, głównie kobiece.

  ( źródło:Wikipedia)

  Było to niezwykłe doświadczenie, bo od historii o silnych osobowościach takich jak Kleopatra, Królowa Saby, Hatszepsut czy Nefretete, autorka płynnie przeszła do bardzo trafnej analizy sytuacji współczesnych kobiet. Było inspirująco, energetycznie i bardzo intymnie!

  zobacz więcej
  Data publikacji: 04-10-2019 14:29
 • Nowe inspiracje i pomysły, czyli warto się szkolić!

  Wrocław.jpeg 27.09. bibliotekarki z naszej gminy wzięły udział w wyjeździe studyjnym i szkoleniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Zwiedziłyśmy Multicentrum oraz filię nr 44. Było to bardzo owocne i inspirujące spotkanie z fachowcami dotyczące nowoczesnych technologii oraz pracy z najmłodszymi czytelnikami. Dziękujemy gospodarzom za wspaniałe przyjęcie, a organizatorom z WBP za możliwość wyjazdu.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 30-09-2019 17:29
 • Narodowe Czytanie edycja 2019

  numer 1.jpeg Narodowe Czytanie to akcja ta organizowana pod patronatem Pary Prezydenckiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tegorocznej edycji zaproponowano do czytania  Nowele polskie. Wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Edytą Blasczyk, wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa.

  Uczniowie PSP w Zagwiździu, bibliotekarki oraz Wójt Gminy Murów- pan Michał Golenia, odczytali kolejne fragmenty tekstu. Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną dotyczącą konotacji literackich, muzycznych, plastycznych i frazeologicznych związanych z katarynką.

  Całe wydarzenie odbyło się w kompleksie zabytkowej huty w Zagwiździu, po której z wielkim zaangażowaniem oprowadził grupę młodzieży pan Andrzej Puławski.

  Spotkanie było wyjątkowe również dlatego, że uczestniczyła w nim grupa młodzieży z ZS w Dobrzeniu Wielkim pod opieką pani Sabiny Lazik-Wodarz, która realizowała przy okazji akcję „Odjazdowy bibliotekarz”.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 09-09-2019 12:50
 • Wakacje bez nudy z Gminną Biblioteką Publiczną

  numer 1.jpeg W tym roku dzięki środkom przekazanym przez Gminę Murów sołtysom i bibliotekom udało się zorganizować bardzo ciekawe zajęcia dla dzieci.

  Na spotkaniu z panem rymarzem Michałem Maciejewskim dowiedzieliśmy się jak powstają autorskie wyroby ze skóry oraz wykonaliśmy skórzane bransoletki. Były to bardzo interesujące warsztaty poprowadzone z pasją, zaangażowaniem i ogromną cierpliwością.

  Panie z firmy „Psikus” przeprowadziły zajęcia z elementami dogoterapii. Dwa piękne i mądre psy: Max i Alex uczyły zasad opieki i postępowania z pupilami.

  W Restauracji Da Enzo mogliśmy spróbować swoich sił w wyrabianiu pizzy. Ciekawy wykład o historii i recepturze tego włoskiego przysmaku wygłosił pan Łukasz Żak, który jest prawdziwym mistrzem kuchni. Wszyscy uczestnicy zajęć wypiekli własne pizze oraz otrzymali miłe upominki od właścicieli restauracji. W warsztatach wziął udział wójt gminy pan Michał Golenia, który aktywnie włączył się w zajęcia.

  Kolejne spotkanie poprowadziła pani Katarzyna Gowin, która pomogła wykonać ekologiczne plecaki z kolorowymi rysunkami. Każdy uczestnik otrzymał niepowtarzalny worek na własność.

  A mąż pani Kasi, pan Łukasz Gowin tradycyjnie zaprezentował wspaniałe gry planszowe o tak bogatej tematyce, że całe rodziny mogły znaleźć coś dla siebie. Okazało się, że szata graficzna, stopień skomplikowania i rozbudowana fabuła „planszówek” nie ustępuje grom komputerowym.

  Większość z nas kocha słodycze, dlatego nie mogło zabraknąć lizakowych warsztatów. Z panią Ewą- właścicielką firmy Bonominka z Opola wykonaliśmy kolorowe, przepyszne lizaki. Poznaliśmy też nowy zawód: karmelkarz. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał paczuszkę ręcznie wykonanych cukierków.

  Dzieci z Zagwiździa brały również udział w spotkaniu z panem Dominikiem i panią Agnieszką ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki przywiezionym przez nich sprzętom( siatki, lupy itp.) udało się zaobserwować najmniejszych mieszkańców naszych łąk. Potem strażacy z OSP w Zagwiździu przeprowadzili zajęcia edukacyjno- ruchowe w kompleksie zabytkowej huty.

  Wakacyjny wyjazd był atrakcją dla dzieci ze St. Budkowic. Duża grupa uczestników pojechała na wycieczkę do Centrum Rozrywki BSK w Ozimku. W obiekcie dzieci mogły zagrać w kręgle, poskakać na trampolinach i aktywnie spędzić prawie cały dzień. Kolejnym wydarzeniem były warsztaty kulinarne w Pizzerii „Olivka” w St. Budkowicach. Uczestnicy wypiekali włoski przysmak wg własnych pomysłów i gustów. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólnie spędzony czas, sołtysom za współpracę, a naszej gminie za środki finansowe. Okazuje się, że razem można zdziałać bardzo dużo!

  Zapraszamy do odwiedzania biblioteki również w pozostałe wakacyjne dni i po nowości na urlopowe wyjazdy.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 17-07-2019 13:20
 • Przedszkolaki w bibliotece

  (St.B) 06.2019.jpeg W kończącym się roku szkolnym po raz ostatni starszaki i średniaki odwiedziły bibliotekę w Starych Budkowicach. Średniaki tym razem zajęły się układaniem puzzli, a starszakom przedstawiono atlasy i leksykony przyrodnicze oraz przewodniki informujące o ciekawych miejscach w Polsce.
  Trzy najlepsze czytelniczki zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi.
  Dziękujemy pani dyrektor przedszkola, wychowawcom poszczególnych grup oraz dzieciom za całoroczną współpracę i życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku.

  zobacz więcej
  Data publikacji: 14-06-2019 10:40
bibliotekzagwizdzie_i_miejsce_2017_konkurs_10 (Kopiowanie) (2).jpeg DSC_0275.jpeg DSC_0289.jpeg DSC_2067.jpeg IMG_0004.jpeg IMG_0126.jpeg IMG_0522.jpeg IMG_0596.jpeg pomoc.jpeg

 

KATALOG biblioteczny
ONLINE

 

 

Polecamy:

Gmina Murów

Przedszkole Murów

PSP Murów

PG Zagwiździe

Sołectwo Zagwiździe

PP Stare Budkowice

STowarzyszenie Budkowice

Polub NAS na FB


 

Fundacja TUS.1..jpeg

 

AKTYWNA BIBLIOTEKA.jpeg

 

Osoba starsza w bibliotece.jpeg
 

Osoba z niepełnosprawnością w bibliotece.jpeg

audiobooki.jpeg
tablety-biborg_zaj.png